Błogosławieństwo narzeczonych jest jedną z najpiękniejszych polskich tradycji, celebrowaną w dniu ślubu kościelnego lub konkordatowego Młodej Pary. Zazwyczaj odbywa się ono w domu Panny Młodej, choć może to być również dom Pana Młodego, i i jest najbardziej symbolicznym wydarzeniem tego dnia. To właśnie w tym momencie, rodzice pozwalają opuścić swoim dzieciom ich domy rodzinne, by od tego momentu szły swoją własną, wspólną drogą. Wydarzenie to, niesie ono ze sobą ogromny ładunek emocjonalny zarówno dla nowożeńców, jak i dla ich rodziców, a nawet całej rodziny w nim uczestniczącej. Warto zatem pamiętać o tym, że mogą pojawić się łzy wzruszenia.
Przygotowania do błogosławieństwa narzeczonych
Planując moment błogosławieństwa narzeczonych, należy w odpowiedni sposób się przygotować do przeżycia tej wzniosłej chwili. Przede wszystkim, należy pamiętać o przygotowaniu stołu, nakrytego białym obrusem. Wcześniej, należy również przygotować takie przedmioty jak: kwiaty, kropidło, Pismo Święte oraz wodę święconą. Na stole powinien znajdować się również krzyż z wizerunkiem Chrystusa, symbolizujący Bożą Obecność w tym czasie, a który również posłuży do udzielania błogosławieństwa.
Obrzęd błogosławieństwa
Na kilka chwil, przed oficjalnym zawarciem związku małżeńskiego, dwoje młodych ludzi prosi o błogosławieństwo swoich rodziców na nową drogę wspólnego życia. Następnie, każdy z rodziców powinien wypowiedzieć, przygotowane wcześniej słowa błogosławieństwa, skierowane w stronę swoich dzieci, kropiąc ich wodą święconą oraz dając im krzyżyk do ucałowania. Rodzice mogą również wykonać znak krzyża na czołach Młodej Pary. Obrzęd błogosławieństwa można również rozszerzyć o krótką modlitwę lub przeczytanie fragmentu Pisma Świętego oraz o błogosławieństwo wianka oraz wiązanki Panny Młodej, które symbolizują nowe życie. Poza rodzicami Państwa Młodych, błogosławieństwa również mogą udzielać dziadkowie, chrzestni oraz rodzeństwo.
Podziękowanie dla rodziców
Udzielanie błogosławieństwa przez każdego z rodziców, powinno być zakończone ucałowaniem ich rąk przez swoje dzieci, które stanowi gest wdzięczności. Na przestrzeni ostatnich lat, popularnym również się stało, podziękowanie rodzicom za wychowanie oraz pomoc w organizacji ślubu i wesela oraz wręczenie im upominków.
Błogosławieństwo narzeczonych jest jednym z najbardziej wzruszających przeżyć związanych z obrzędami wchodzenia w związek małżeński i zapada w pamięć na całe dalsze życie. Warto zatem, dobrze przemyśleć to wydarzenie i dobrze się do niego przygotować.