własna firma

#PLANOWANIE# Prowadzenie firmy od kuchni – moje doświadczenia

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.106″ background_layout=”light”]

Własna firma od kuchni jak to jest? Właśnie minął rok od kiedy prowadzę własną firmę. Jakie mam doświadczenia i przemyślenia? Zapraszam na wpis.

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.0.106″ background_layout=”light”]

 

Własna firma – czy to w ogóle się opłaca?

Aby otworzyć firmę trzeba mieć przede wszystkim pomysł. Tak przynajmniej myślę. Założenie jest takie żeby starczyło na rachunki, wypłaty dla pracowników a dla nas zostało na chleb żytni i jakieś bardziej luksusowe waciki :). Zakładając firmę, przyjmujemy, że będziemy żyć na wyższym poziomie i nie będziemy do nikogo uwiązani umową.

Kiedy jest pomysł, najlepiej coś co jest mało popularne, są szanse, że nasza firma się rozwinie. Trzeba tylko cierpliwości. Z doświadczenia wiem, że cierpliwość się opłaca. Nie warto iść na łatwiznę.

 

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.106″ src=”http://zaplanujzycie.pl/wp-content/uploads/2018/04/my-work-desk-david-joyce-main.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.106″ background_layout=”light”]

Reklama

Jeśli nie masz zbyt wiele pieniędzy na start skorzystaj z darmowych możliwości reklamy. Ogłaszaj się na facebooku, olx i innych portalach branżowych i społecznych. Reklamuj się pocztą pantoflową, to wbrew pozorom potrafi zwabić kilku klientów. Zainwestuj w wizytówki, koszt nie jest wysoki, roznieść możesz sam żeby jeszcze zaoszczędzić. Możesz zgłosić firmę w googlach, nic nie płacisz a wyświetlać będą dość wysoko w wyszukiwaniu po słowach kluczowych. Są zgłoszenia darmowe i płatne, nie daj się naciągnąć, bo to funkcjonuje tak samo.

 

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.0.106″ background_layout=”light”]

Oszczędności jakie możesz mieć

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.0.106″ background_layout=”light”]

Ja mam dobrą sytuację, bo oprócz firmy zarabiam jeszcze pracując u innych, ale jeśli chcesz zająć się tylko rozwojem firmy i czerpać z tego korzyści, które jak wiemy na początku mogą nie być zbyt wysokie jest kilka możliwości zaoszczędzenia. Przynajmniej ja sama je stosuję.

  • samodzielne pilnowanie papierów – nie jest to może zbyt proste, ale w internecie jest teraz tyle wiedzy i można znaleźć wiele poradników jak samemu ogarnąć papiery. Dodatkowo, wiem jak w innych bankach, ale mój bank w ramach konta firmowego udostępnia program do samodzielnego księgowania. Program jest intuicyjny, wystarczy wprowadzić faktury kosztowe, zakupowe, środki trwałe, wypłaty i inne dane, które mamy łatwo dostępne a program sam wyliczy podatki i wyśle deklaracje do urzędu. Twoim zadaniem jest tylko zapłata za wszystko w terminie. Może pochłania to sporo czasu, bo niektóre rzeczy trzeba doczytać, ale zaoszczędza się na tym średnio 150 zł miesięcznie. Myślę, że dla początkującego przedsiębiorcy jest to spora kwota 🙂
  • niższe składki ZUS – przez pierwsze dwa lata płacisz mniejsze składki ZUS, czyli zyskujesz dodatkowy czas na „rozbujanie interesu,” bez ogromnych nakładów pieniężnych. Ponoć teraz są możliwości prowadzenia firmy całkiem bez ZUSu, ale nie zagłębiałam się jeszcze w ten temat.
  • Znam jeszcze sztuczkę nagminnie stosowaną przez pracodawców w celu obniżenia kosztów zatrudnienia pracownika, ale do tego nie będę namawiać. Chyba wszyscy wiedzą o co chodzi :).

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.106″ src=”http://zaplanujzycie.pl/wp-content/uploads/2018/04/38113609526_d5eb32cc1f.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.106″ background_layout=”light”]

Błędy jakie można popełnić

Nie sztuką jest otworzyć kolejną firmę z branży i iść po najniższej linii oporu, stwarzając przy tym konkurencję, która jest niezdrowa, bo stawia pozostałe firmy pod murem obniżając stawki za swoje usługi licząc na to, że klienci przyjdą od razu. Pewnie to zależy od branży, specjalizacji i wielu innych czynników, ale przecież firmę otwieramy po to aby zarabiać na swoje utrzymanie i cieszyć się życiem a nie żeby liczyć każdą złotówkę i sprawdzać co chwilę rachunki bankowe, czy wpłynęły nowe pieniądze od klientów. Dlatego nie warto otwierać firmy z założeniem, że jakoś to będzie. Zawsze należy liczyć jaki minimalny zysk powinna osiągać firma żebyśmy mogli funkcjonować. Złym rozwiązaniem jest zaniżanie zysków z myślą, że wygryzie się konkurencję. Powinno się myśleć cały czas w jaki sposób się rozwijać i zdobywać nowych klientów. Nie powinniśmy dostosowywać się do konkurencji, która obniża nasze stawki. Jeśli klienci nas znają to często są w stanie zapłacić większe pieniądze i cieszyć się dobrą jakością obsługi. Jakość nie zawsze idzie w parze z ceną, ale nie warto zniżać się do poziomu desperatów, którzy chcą zarobić za wszelką cenę. Powinno się utrzymywać swoją wartość na rynku i znaleźć inny, ciekawy sposób na zatrzymanie klientów u siebie.

 

Nie rozumiem ludzi, którzy pakują się w branże, o której nie do końca mają pojęcie. Co gorsza nie znają nawet języków obcych, a zamierzają współpracować z zagranicznymi klientami. Wychodzą z założenia, że skoro inni mogą i jakoś im się wiedzie to dlaczego by nie spróbować. Owszem można, ale moim zdaniem jest to strzał w kolano. Dla takiej firmy trzeba poświęcić się w 100%. Bez zabezpieczenia finansowego pierwsze miesiące mogą oznaczać życie od jednego przelewu do drugiego, opłacanie rachunków na ostatnią chwilę i poszukiwanie możliwości oszczędzania gdzie tylko się da. A ile to kosztuje nerwów.

 

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.8″]

Moje rady

Jeśli chcesz założyć firmę dobrze poznaj rynek i możliwości rozwoju.

Miej zabezpieczenie finansowe.

Zrób porządną analizę za i przeciw żebyś potem niczego nie żałował.

W miarę możliwość otwórz firmę jeszcze wtedy kiedy pracujesz u kogoś. Zajmij się nią w wolnym czasie, a kiedy zobaczysz pierwsze efekty i osiągniesz już jakąś stabilizację (nawet minimalną) rozważ porzucenie dotychczasowej pracy i w pełni zajmij się firmą.

I najważniejsze. Jeśli chcecie mieć firmę wspólnie z żoną czy małżonkiem odradzam zajmowanie się firmą we dwójkę. Niech przynajmniej jedno z was zostanie w pracy, gdzie ma stabilną sytuację finansową. Jest to dla was zabezpieczenie do momentu kiedy faktycznie nie osiągniecie płynności finansowej we własnej firmie.

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.8″]

Przytoczę tutaj moje kilka poprzednich tekstów, które są powiązane z tematem i opisują jakieś moje doświadczenia.

Czy pieniądze dają szczęście

Jak być systematycznym

Systematyczność

Czy praca się opłaca

Niech mi się chce

Kobieta niezależna

Idealne warunki do pracy

Zapraszam oczywiście do czytania pozostałych wpisów.

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]