W co grają ludzie? #CZYTAJNIK# cz. 112

Tym razem mam dla Was coś bardziej ambitnego. W co grają ludzie to książka, która odkrywa tajemnice ludzkiej psychiki. W książce poznajemy różne typy zachowań społecznych.

Eric Berne – W co grają ludzie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2004

Liczba stron: 159

Tłumaczenie: Paweł Izdebski

Tytuł oryginału: Games People Play. The Psychology of Human Relationships

Krótko o książce

Książka przedstawia 30 typowych sytuacji społecznych, które zostały odpowiednio nazwane i opisane jako „gry.”

Treść podzielona jest na trzy części:

I. Analiza gier, czyli teoria dzięki której zrozumiemy o co chodzi w tych „grach”

II. Skarbiec gier to opisy poszczególnych gier

III. Na marginesie gier część, która pozwala zrozumieć co to znaczy być wolnym od gier.

Czytałam ją dość długo. Były okresy kiedy miałam ochotę na coś ambitnego i wtedy do niej wracałam.

Według autora emocje podlegają regulacji, a najatrakcyjniejsze formy kontaktów to gry i intymność. Kontakty towarzyskie natomiast to transakcje, które przebiegają w różny sposób. Wyróżniamy transakcje komplementarne i skrzyżowane oraz proste i ukryte. Spotkania towarzyskie to rozrywka a tematy rozmów to gry. Kobiety grają w „Kuchnię” czy „Garderobę.” Na tej podstawie wybieramy sobie znajomych i gramy z nimi w odpowiednią grę.

„Gry są zarówno konieczne jak i pożądane”

pisze autor. Jeżeli ktoś nie ma nic do powiedzenia w tym temacie lub nie chce się wypowiadać, według autora nie pasuje do towarzystwa i zostaje odsunięty. Przy okazji polecam wpis Marty z Marta pisze na temat własnego zdania.

Moje wrażenia

Czytało się dość przyjemnie, ale musiałam sobie dawkować. Nie byłam w stanie przejść przez całość od razu. Autor opisuje różne zachowania społeczne z punktu widzenia tego, który zachowuje się w dany sposób oraz tego, który obserwuje. Przytacza różne punkty widzenia np. alkoholika, dłużnika czy zachowań małżeńskich.

W swoich opisach wchodzi w głowę danej osoby i rozpatruje konkretne zachowanie. Pozwala to czytelnikowi głębiej wejść w głowę człowieka i zrozumieć dlaczego akurat tak się zachowuje.

Rozjaśniło mi to niektóre ludzkie zachowania i wiem już jak i dlaczego człowiek w konkretnej sytuacji postępuje tak a nie inaczej. Zrozumiałam, że nie na wszystko mamy wpływ i niektóre zachowania podyktowane są ogólną zasadą jaka panuje w społeczeństwie. Oczywiście są ludzie nietuzinkowi, którzy schematy mają głęboko gdzieś (w d…) i ciężko uplasować ich w konkretnej grze. Większość jednak spokojnie można przypisać do „gry, w którą akurat gra”.

Podsumowując

W co grają ludzie to pozycja ambitna, która zmusza do wejrzenia głębiej. Nie pozwala na przelecenie wzrokiem po kartkach. Podczas czytania od razu analizuje się zachowania i łatwo można dostrzec, że to co pisze autor ma pokrycie z tym, co robimy. Rozjaśnia nam jeszcze bardziej zachowania społeczne i ich przyczyny. Po lekturze możemy analizować zachowania i dzięki uniknąć zdziwienia.

Czytaliście?