Aby wyjść z traumy lub leczyć ból i dolegliwości, można zastosować różne zabiegi rehabilitacyjne, opierając się na wykwalifikowanym profesjonaliście, w rzeczywistości można je wykonywać różnymi technikami i metodami, które są stosowane w fizjoterapii.
Po wnikliwej analizie pacjenta można zastosować np. terapie manualne, czyli techniki i metodologie, które obejmują użycie rąk terapeuty. Na przykład można interweniować na stawy, można leczyć patologie dotyczące układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, można też interweniować w zakresie aktywności ruchowej i zaburzeń postawy. Oto kilka metodologii wykorzystywanych przez terapeutów:
Fizykoterapia
Jest to łączony zabieg rehabilitacyjny, który odbywa się z interwencją manualną oraz przy pomocy fizjoterapii prowadzonej przez fizjoterapeutę. Jest bardzo przydatny do wspomagania regeneracji mięśni i stawów, jest praktykowany np. w przypadku urazu po opatrunku gipsowym lub zabiegu chirurgicznym, znajduje również zastosowanie w ortopedii, gdzie oprócz technik manualnych możliwe jest również techniki instrumentalne, takie jak elektrostymulacja, laseroterapia. Jeśli chodzi o zastosowania, technika ta jest wskazana w dziedzinie ortopedii, na przykład w przypadku złamań, zwichnięć, urazów mięśni, stanów zapalnych lub bólu szyi.
Terapia masażem
Jest to zabieg o bardzo starożytnym pochodzeniu, który zawsze wykonywany jest poprzez masaż mięśni i tkanek, wskazany przy wszelkich problemach dotyczących układu mięśniowo-szkieletowego, np. przy przykurczach i bólach mięśni. Ta terapia jest zarówno praktyką jak i rehabilitacją, ale także profilaktyką, poprzez różne techniki masażu manualnego, w rzeczywistości ingeruje nie tylko w mięśnie, ale także w naczynia krwionośne i limfatyczne.
Drenaż limfatyczny
Jest to technika masażu, której celem jest wspomaganie drenażu płynów limfatycznych z tkanek. Masaż ten jest stosowany na przykład w celu przyspieszenia wchłaniania obrzęków lub wspomagania gojenia wrzodów i ran. Jest bardzo odpowiedni w przypadku obrzęków pooperacyjnych i pomocy pacjentom onkologicznym, które przeszły operacje typu mastektomii oraz w przypadku wyprysków, takich jak cellulit, ponieważ ułatwia usuwanie zastałych płynów, które powodują znienawidzony efekt skórki pomarańczowej.
Masaż leczniczy
Na przykład jest wskazany w przypadku skoliozy, koślawości kolana, kifozy i innych problemów, takich jak ból szyi i pleców. Metoda ta, doskonalona przez lata, polega na wykonywaniu serii pozycji mających na celu wydłużenie łańcuchów mięśniowych, sesje mogą być dość męczące zarówno dla pacjenta, jak i dla terapeuta, ale ulga uzyskana po tego typu leczeniu będzie bardzo ważna. Na poziomie biologicznym ciepło generuje lepsze mikrokrążenie, sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych i uzyskuje korzyści terapeutyczne dzięki wzrostowi temperatury wewnętrznej. Jeśli chodzi konkretnie o leczenie i problemy, na które można interweniować jest wskazany dla problemów mięśniowych, dla tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych.