Przy stole z Hitlerem #Czytajnik# cz. 108 – Rosella Postorino

Przy stole z Hitlerem to historia oparta na faktach z czasów II wojny światowej. Zapraszam na recenzję.

Rosella Postorino – Przy stole z Hitlerem

Wydawnictwo: W.A.B., 2019

Liczba stron: 384

Tłumaczenie: Tomasz Kwiecień

Tytuł oryginału: Le assaggiatrici

Krótko o książce

Bardzo rzadko czytam tego typu książki. Tej też nie czytałam, słuchałam audiobooka 🙂

Historia podzielona jest na trzy części. Każda opowiada o losach Rosy Sauer, która jest narratorką. Treść jest przeplatana, część wydarzeń dzieje się „teraz” a część była wcześniej. Rosa została sama, jej mąż pojechał na wojnę. Postanowiła przeprowadzić się do teściów, skąd esesmani powołali ją na testerkę jedzenia dla Hitlera.

Oprócz niej jest jeszcze dziewięć innych degustatorek. Między nimi rodzą się różne zażyłości, ale chcą czy nie muszą razem spędzać czas. Rosa w końcu musiała pogodzić się z tym, że nie odzyska już męża. Zaczęła żyć „normalnie,” o ile w tamtych czasach istniało coś takiego jak normalne życie.

Moja subiektywna ocena

Pozycja dość wymagająca i trudna (w porównaniu z tym co czytałam do tej pory), ale lżejsza niż Mein Kampf (1 i 2). Ciekawe kiedy się zbiorę żeby dokończyć czytanie 🙂

Książka pokazuje do czego można się posunąć w walce o życie. Pokazuje jak każdy po swojemu walczy o przetrwanie. Każe się zastanowić kto jest winien tych zbrodni, które miały miejsce. Daje do myślenia nad poczuciem winy.

Moja ocena: 3,5/5

Kolejna recenzja: Agata Bizuk – Nic za darmo