Praca w weekend – warto?

Miałam właśnie pracujący weekend. Czy praca taka może być przyjemna? Zapraszam na wpis z moimi przemyśleniami.

Praca w weekend

Praca na weekend często kojarzy się z porządkami w domu. Chyba, że ktoś ma pracę w branży, gdzie pracuje się normalnie również na weekendy. Ja na co dzień nie muszę pracować w takie dni jak sobota czy niedziela. Ostatnio jednak zdarza mi się coś tam nadrabiać. W tygodniu pracuje mniej i część zadań zostawiam na sobotę. Jest to jednak świadoma decyzja, którą uzależniam od tego jak dany weekend ma przebiegać. Jeśli wiem, że znajdę czas na pracę, to zostawiam sobie część obowiązków na sobotę.  Jeśli ta decyzja jest świadoma to myślę, że nie jest to nic złego. Zwłaszcza, że dzięki temu mam więcej czasu w tygodniu i nie czuję się mocno zmęczona czy przepracowana.

Nie wszystko mogę sobie przełożyć na weekend, bo praca w transporcie raczej odbywa się od poniedziałku do piątku (chociaż czasem jak włączę komputer w sobotę to  tutaj coś znajdę). Na weekend mogę więc przekładać inne zobowiązania. I tak właśnie było w tym tygodniu.

Dostałam fajne zlecenie, które teoretycznie można by zrealizować zdalnie, ale poproszono mnie żebym jednak pojawiła się na miejscu. Wykorzystałam sytuację i przy okazji odwiedziłam koleżankę. Miałam to zrobić już w marcu, ale termin spotkania wciąż się zmieniał. Moja „praca” jest dość daleko ode mnie. Dlatego przedłużyłam sobie weekend i wyjechałam w piątek.

Dzięki temu, że miałam przystanek mniej więcej w połowie drogi nie zmęczyłam się podróżą i mogłam pracować spokojnie zarówno w sobotę jak i w niedzielę. Dodatkowo zrobiłam sobie trasę turystyczną (tak poprowadziła mnie nawigacja). A ogarnięcie pracy z etatu pozwoliło mi na spokojny powrót w poniedziałek, w godzinach kiedy nie było jeszcze dużego ruchu na drogach.

Co można zyskać?

W moim przypadku zyskałam sporo wolnego czasu. Gdybym pisała ten tekst w domu musiałabym wyszukiwać specjalne, branżowe słownictwo i książki. A tak wszystko miałam na miejscu i obok była osoba, która zna się na rzeczy. Wszystko poszło szybko i sprawnie. Nie musze teraz poświęcać zbyt wiele czasu w domu na dokończenie zlecenia.

Ponadto zorganizowałam sobie wycieczkę. Tyle ile można pooglądać będąc kierowcą to pooglądałam. Oderwałam się od rzeczywistości i codzienności. Zdążyłam zatęsknić za domem.

Także w moim przypadku taka świadoma praca w weekend jest dobra i opłacalna! Nie zawsze wiąże się z wyjazdem. Ta nie wyjazdowa często jest wynikiem zmęczenia w ciągu tygodnia, jak już wspomniałam. Wtedy niekoniecznie jest opłacalna, ale pozwala mi na więcej czasu dla siebie w tygodniu.

A jak jest u Was? Pracujecie w weekend?