idealne warunki pracy

#PLANOWANIE# Stwórz idealne warunki do pracy

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.8″]

Moja praca ostatnio jest bardzo nieprzewidywalna i szalona. Czasami mam dużo luzu, innym razem nie mogę opędzić się od telefonów. Jak więc w tym całym szaleństwie stworzyć sobie idealne warunki do pracy?

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”2_3″][et_pb_text _builder_version=”3.0.100″ background_layout=”light”]

Otocz się dźwiękiem

Najgorsza rzecz w pracy dla mnie to totalna cisza. Nienawidzę pracować kiedy nic nie brzęczy w tle. Nie potrafię się skupić.

Kiedy pracowałam na etacie w jednej firmie grało radio z muzyką, ale nie mogło być zbyt głośno, bo przeszkadzało innym w pracy. Miałam to szczęście, że siedziałam blisko radia i mogłam je słyszeć. W kolejnym biurze było już gorzej. W kuchni musiał grać telewizor żeby panowie pracujący na placu mogli sobie oglądać wiadomości kiedy nie było roboty. Drzwi z kuchni do biura musiały być otwarte, siłą rzeczy więc my też musiałyśmy słuchać tych wiadomości. Nie było mowy o włączeniu radia, bo nawet takiego tam nie było. Byliśmy więc skazani na słuchanie w kółko tego samego, bo przecież telewizja w Polsce jak sobie znajdzie jakiś temat to wałkują go do czasu aż nie wybuchnie kolejna warta uwagi afera.

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″][et_pb_image _builder_version=”3.0.100″ src=”http://zaplanujzycie.pl/wp-content/uploads/2018/02/screens-computer-keyboard-coffee-mugs.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][/et_pb_column][et_pb_column type=”2_3″][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_3″][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.0.100″ background_layout=”light”]

Powinnam się cieszyć, bo byłam na bieżąco ze wszystkimi informacjami, ale jak dla mnie nie było to dobre. Nie można było do końca skupić się na pracy, ciągle ktoś coś komentował i byliśmy zmuszeni słuchać burzliwych dyskusji, czasami nawet krzyków, które nie ułatwiały pracy. Szczególnie kiedy trzeba było rozmawiać przez telefon. W tym przypadku ciężko było wyegzekwować jakieś zdyscyplinowanie, do nikogo nie docierało, że człowiek próbuje pracować. Trzeba było się przyzwyczaić.

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.0.100″ background_layout=”light”]

Teraz kiedy nikt nie stoi mi nad głową cieszę się, że mogę decydować gdzie pracuję i jakie otaczają mnie dźwięki. Wczoraj pracowałam jakieś 3 godziny w bibliotece i bardzo szybko cisza zaczęła mnie męczyć. Nie do końca produktywnie umiałam wykorzystać otaczającą mnie ciszę. Musiałam porobić zdjęcia materiałów i wrócić do domu. Nie tak dawno zresztą uczyłam się jeszcze na zaliczenia i egzaminy i pamiętam, że nie mogłam skupić się w ciszy. Najlepiej uczyło mi się z muzyką w tle.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.8″ src=”http://zaplanujzycie.pl/wp-content/uploads/2018/02/2.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.100″ background_layout=”light”]

Zadbaj o otoczenie

Otoczenie też jest bardzo ważne w komforcie pracy. Z tym mam niestety mały problem. Mieszkam w jednym pokoju i pracuję przy stole, który służy też do innych rzeczy. Zawsze gromadzi się na nim wiele innych, niepotrzebnych do pracy przedmiotów i o ile swoje mogę pochować to kogoś innego już niestety nie. Dlatego w ostatnim czasie zabieram ze sobą komputer do łózka (które jest zaścielone!) i tam mam o wiele większą przestrzeń gdzie mogę się rozłożyć i spokojnie pracować. Czasem nie potrzebuję dużo miejsca, bo wystarczy mi telefon i kartka, ale jakoś czuję się lepiej kiedy obok siebie nie mam nic niepotrzebnego.

Ta zasada zapewne sprawdzi się też w pracy przy biurku.  Pamiętam, że im więcej miałam na około siebie papierów ty bardziej byłam rozproszona i wkurzałam się, że nic nie mogę znaleźć. Dlatego na biurku najlepiej mieć tylko rzeczy potrzebna do pracy, a te które potrzebujemy tylko na chwilę niech lepiej szybko wracają na swoje miejsce.

Myślę, że warto mieć przy sobie coś swojego. Może to być jakiś mały wazon z kwiatami, jakaś laurka zrobiona przez dziecko lub ramka ze zdjęciem bliskiej osoby. Kiedy spojrzymy na taką tylko swoją rzecz w obcym miejscu poczujemy się zdecydowanie lepiej i być może najdzie nas większa ochota do pracy z myślą o tym, że już niedługo wracamy do domu.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.8″ src=”http://zaplanujzycie.pl/wp-content/uploads/2018/02/frog-1159370_960_720.jpg” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.100″ background_layout=”light”]

Zadbaj o chwilę odpoczynku

Odpoczynek należy się każdemu. Wiem, że nie zawsze możemy odpoczywać tyle ile chcemy, ale warto postarać się żeby nasza przerwa była wykorzystana maksymalnie, z zadowoleniem i uśmiechem na twarzy. Warto wtedy zostawić telefon, komputer i inne rzeczy, które służą nam do pracy i zwyczajnie się od tego odłączyć. W spokoju zjeść sobie drugie śniadanie i przez chwilę nie myśleć o pracy.

Moja dodatkowa rada. Jeśli jesteś osobą niepalącą a pracujesz z palaczami, próbowałabym wyegzekwować od szefa dodatkową przerwę. Zwykle jest tak, że palacze oprócz przerwy zwykłej wychodzą też na papierosa i czas, jaki poświęcają na pracę skraca się.

[/et_pb_text][et_pb_text _builder_version=”3.0.100″ background_layout=”light”]

To zapewne nie są wszystkie rzeczy, które ułatwiają pracę i pomagają stworzyć idealne warunki. W moim przypadku akurat te rzeczy zmieniły dużo jeśli chodzi o komfort pracy. Myślę, że warto je zastosować. Zobaczycie czy coś to zmieni. Zapraszam do komentowania i dzielenia się swoimi pomysłami. 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]