niebieski autobus

Niebieski autobus – Barbara Kosmowska #CZYTAJNIK# cz.104

Niebieski autobus to książka inna niż te, które zwykle czytam. To książka o zamierzchłych czasach PRL-u i życiu w nich. 

Barbara Kosmowska – Niebieski autobus

Wydawnictwo: Literatura Piętro Wyżej, 2019 (pierwsze wydanie 2004)

Liczba stron: 288

Krótkie streszczenie

Bardzo rzadko słucham audiobooków. Zmieniło się to u mnie ostatnio mocno. Mam teraz dużo więcej czasu na audiobooki niż zwykłe książki. Muszę tylko nauczyć się skupiać uwagę na tym co słucham, bo to główny powód tego, że nie słuchałam ich wcześniej. Jestem na dobrej drodze. I mam nadzieję, że czas jaki mam teraz do dyspozycji będę wykorzystywać właśnie słuchając audiobooków. 

Przechodząc już do recenzji. Książka Niebieski autobus mnie zaskoczyła. Wbrew pozorom jest to książka o miłości. O miłości, która wydaje się niemożliwa i niespełniona. Jest to opowieść o życiu w czasach PRL-u. Mamy tam matkę, która marzy tylko o kupnie meblościanki i ojca, który interesuje się tylko warzeniem bimbru i jego spożywaniem. Rodzina Miśki nie ma żadnych innych marzeń. Myślą tylko o tym jak oszukać innych żeby mieć więcej dla siebie. Miśka dopiero po wyjeździe na studia poznaje co to prawdziwe życie. Wpada tam „w Pułapkę”, która powoduje, że jej życie musi zmienić się diametralnie. Radzi sobie z tym doskonale i się nie poddaje. A zakończenie jest zaskakujące. Przynajmniej dla mnie. 

 

Moja subiektywna ocena

Jestem pozytywnie zaskoczona. Jest to opowieść o czasach, które znam tylko z opowieści. Czyta i słucha się bardzo przyjemnie. Kreacje bohaterów i ich wyraziste cechy, które często wychodzą na pierwszy plan powodują, że bohaterowie są wyraziści i rozpoznawalni. Polecam.

Moja ocena: 4/5

Kolejna recenzja: Agnieszka Kruk – Manipulacja