faktura

#WŁASNA FIRMA# Faktura zakupu i sprzedaży

W dzisiejszym wpisie omówię dwa podstawowe dokumenty, które „przewijają się” przez firmę. Faktura zakupu i sprzedaży. Zapraszam na wpis. 

Faktura zakupu

Faktura zakupu to podstawowy dokument zakupu, który powinien obowiązywać w firmie. Na podstawie tych dokumentów ewidencjonuje się zakupy firmowe i wylicza podatki.

Faktura jest dokumentem (elektronicznym lub papierowym), który potwierdza zakup danej usługi lub towaru. Wystawia ją czynny podatnik VAT. Występuje zawsze w dwóch egzemplarzach: jeden dla sprzedawcy i jeden dla nabywcy. 

Przedsiębiorca może zaksięgować wartość faktury jako koszty uzyskania przychodu, czyli wydatek poniesiony na uzyskanie dochodu z prowadzonej działalności. 

Co powinna zawierać faktura zakupu?

Elementy, jakie faktura powinna zawierać zostały sprecyzowane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28.03.2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Według tego rozporządzenia faktura powinna zawierać*:

 • datę wystawienia,
 • kolejny numer,
 • imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
 • numery NIP sprzedawcy i nabywcy,
 • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi,
 • nazwę (rodzaj) sprzedawanego towaru lub wykonywanej usługi,
 • miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową netto towaru lub usługi,
 • wartość netto towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, stawki podatku,
 • sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
  kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
 • kwotę należności ogółem.

*Dane pochodzą ze strony https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-faktura-zakupu

Na co zwrócić uwagę?

Po otrzymaniu faktury powinno się sprawdzić jej poprawność. Szczególnie ważne są dane nabywcy. Należy sprawdzić czy w nazwie naszej firmy nie występują błędy literowe oraz czy poprawny jest adres. Czasami zdarza się, że system pobiera dane z GUS. I ostatecznie okazuje się, że na fakturze mamy tylko nazwę firmy a brakuje adresu, bo w GUSie nie został uzupełniony.  Jeśli błędy zauważymy jeszcze w siedzibie sprzedającego można szybko je skorygować. Jeżeli natomiast jakiś błąd dostrzeżemy w późniejszym terminie to należy albo skontaktować się ze sprzedawcą w celu poprawienia faktury albo (jeśli błąd dotyczy błędnych danych nabywcy) wystawiamy notę korygującą do faktury i sprzedawca musi ją zaakceptować. 

Oprócz tego warto sprawdzić czy zgadza się kwota zakupu. 

Faktura sprzedaży

Tutaj obowiązują te same przepisy. Różnica jest tylko taka, że jako sprzedawca widnieje nasza firma. Dane zawarte na fakturze muszą być takie same jak w przypadku faktury zakupu. 

Fakturę możemy wystawić od razu po wykonaniu usługi lub sprzedaży. Istnieje jednak przepis, który mówi o tym, że fakturę należy wystawić najpóźniej do 15. dni kolejnego miesiąca.

Przykład: ktoś zrobił u Ciebie zakupy i nie wziął faktury (sprzedaż można też dokumentować za pomocą paragonu). Kupujący zmienił jednak zdanie i chce otrzymać fakturę. Wtedy fakturę wystawia się na podstawie paragonu. Można wystawić jedną fakturę zbiorczą z kilku paragonów. Wtedy data wystawienia jest z dnia wystawienia faktury, a data zakupu zgodna z datą na paragonie. 

Jako sprzedawca możesz wystawić klientowi fakturę zaliczkową. Jest ona bardzo podobna do faktury sprzedaży. Zawiera tylko informację o wpłaconej zaliczce. Klient wpłaca określoną zaliczkę na towar lub usługę i usługa jest realizowana. 

Na jej podstawie wystawia się potem właściwą fakturę sprzedaży. 

To tyle najważniejszych informacji o fakturach zakupu i sprzedaży. Jeśli potrzebujecie więcej informacji to zajrzyjcie do mojego e-booka, który już niedługo będzie w sprzedaży. Tam kompleksowo opisuję jak prowadzić księgowość i kadry oraz omawiam wszystkie niezbędne dokumenty. 

W e-booku znajdziesz rozdziały takie jak:

KSIĘGOWOŚĆ
KADRY
PŁATNIK i ZUS.PUE
PLIK JPK
INFORMACJE DODATKOWE

Już teraz zamów go w przedsprzedaży w promocyjnej cenie.

>>KLIK>>>

 

Treść już jest gotowa. Czekam tylko na aktualizację obowiązujących w 2020 roku składek i będzie można go kupić. Oczywiście jeśli kupisz teraz dostaniesz go od razu po tym jak będzie już gotowy.