#PLANOWANIE# Nie bój się być odważnym, ale podejmuj racjonalne decyzje

Siedzę sobie i myślę o czym by tu dzisiaj napisać. I mam. Znalazłam temat, który ostatnio się u mnie dość często pojawia. Odwaga. Jakiś czas temu pisałam o naiwności. Dzisiaj napiszę coś o odwadze. Poniekąd wiąże się to z naiwnością, dlatego podlinkowałam ten tekst.

Odwaga

śmiała, świadoma postawa wobec niebezpieczeństwa

Definicja pochodzi ze słownika języka polskiego. W pierwszym przypadku, o którym napiszę niebezpieczeństwem jest brak środków do życia. W drugim ciężko mi sprecyzować dokładnie, ale może to być np. poczucie obowiązku.

Racjonalność

Człowiek racjonalny to taki, który przy podejmowaniu decyzji kieruje się logiką i rozumem.

Pierwszy przykład

Miałam ostatnio zlecenie do napisania na podobny temat. Było tam właśnie o tym, żeby być odważnym, ale podejmować racjonalne decyzje. To jeden z przykładów opisanych właśnie w tym wpisie. Moje decyzje opisane tam były odważne, ale zupełnie nieracjonalne. Mogłam pomyśleć racjonalnie i nie dać się oszukać.

Inaczej podjęłam decyzję o zmianie ścieżki kariery. Z etatu przeszłam na freelancing, pisałam już o tym kilkukrotnie np. tu, tu lub tutaj. Ta decyzja była podjęta wcześniej niż te poprzednie, ale była bardziej przemyślana i dzięki temu teraz jestem spokojniejsza. Z perspektywy czasu widzę, że była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. I dzięki temu, że odeszłam do tego racjonalnie, czyli nie trzymam się jednego pracodawcy i mam kilka źródeł dochodu, teraz mogę spać spokojnie. Bo kiedy okazuje się, że jeden z pracodawców nie ma w danej chwili dla mnie pracy, spokojnie mogę sobie inaczej zorganizować współpracę z innymi lub ewentualnie poszukać kogoś innego. Ale nie zostanę całkowicie bez dochodów i nie będę musiała być na utrzymaniu. Poradzę sobie sama i tylko ode mnie zależy jakie będzie moje wynagrodzenie. Ale nie zostanę całkiem bez grosza i wiem, że jakoś dam sobie radę.

I to jest właśnie podejście racjonalne. W razie kłopotów z jedną pracą masz inne dochody i nie zostaniesz z dnia na dzień bez kasy.

Drugi przykład

Ludzie często wyrzucają zwierzęta do lasu lub w inne miejsca. Trzeba mieć odwagę żeby przyjąć takie porzucone zwierzę do swojego domu. Jest to decyzja odważna, ale żeby połączyć to z racjonalnością trzeba najpierw takie zwierzę zabrać do weterynarza i zbadać. Wzięcie go do domu „na ślepo” może okazać się wielkim błędem. W rodzinie ostatnio pojawił się taki właśnie przygarnięty psiak. Suczka. Ludzie, którzy ją porzucili postąpili podle. Nie popieram takiego zachowania i chętnie zobaczyłabym jak taki człowiek sam czułby się poza domem. Jak odnalazłby się porzucony w lesie i zostawiony na pastwę swojego losu. Chciałabym żeby wszystkich, którzy porzucają zwierzęta spotkało coś takiego. Wiem, że może to egoistyczne, ale może dzięki temu ludzie nie byliby tacy lekkomyślni.

Wracając do historii. Suczka jak się okazało była w ciąży. Urodziły się dwa szczeniaczki.  Nie wiem czy została porzucona wcześniej, czy właściciele wiedzieli, że będzie miała szczeniaki.  Nie zmienia to jednak faktu, że zachowali się podle i strasznie. Teraz pieski dzięki odważnej decyzji (nie było wiadomo, czy pozostali domownicy zgodzą się przygarnąć psa) i racjonalnemu podejściu (wizyta u weterynarza) mają dom, w którym mogą być szczęśliwe.

Jak połączyć odwagę i racjonalność?

Odwaga i racjonalizm to nic trudnego. Wystarczy przy podejmowaniu decyzji użyć rozumu, przekalkulować wszystkie za i przeciw (jeśli mamy wystarczająco dużo czasu) i na tej podstawie podjąć decyzję. Ewentualnie kiedy czasu brakuje można bazować na wcześniejszych doświadczeniach lub zapytać kogoś o radę.

 

A Wy jak postępujecie? Łączycie ze sobą te dwa pojęcia przy podejmowaniu decyzji?

Zobacz mnie w mediach
Podziel się
FacebookEmailTwitter