Co gdyby wszyscy nazywali się tak samo?

Naszła mnie ostatnio taka myśl dlaczego każdy z nas ma imię i nazwisko? Co gdyby wszyscy nazywali się tak samo? Co by się stało gdyby każdy mężczyzna nazywał się Jan Kowalski a każda kobieta Anna Kowalska?

Popularne nazwiska w kraju

Są popularne nazwiska i imiona, ludzie o tym samym imieniu i nazwisku mogą nawet chodzić do jednej klasy i nie być ze sobą spokrewnieni. Popularne nazwiska w Polsce to m.in. Nowak (jest obecnie na pierwszym miejscu), Kowalski, Wiśniewski, Wójcik, Kowalczyk, Kamiński, Lewandowski, Zieliński, Woźniak, Szymański. Oczywiście każde z nich w wersji męskiej i żeńskiej. Z nazwisk, które wypisałam znam (może nie osobiście) wszystkie nazwiska (osoby je noszące). Swoją drogą myślałam, że moje nazwisko tez jest popularne, ale w pierwszej dziesiątce się nie zmieściłam.

Ktoś taki sam ja ja?

U mnie w mieście jest jeszcze jedna dziewczyna o tym samym imieniu i nazwisku, kiedyś w bibliotece pani chciała dać mi książkę, którą zamówiła tamta :). Dziwne uczucie gdybyśmy miały się na siebie natknąć. Nie wyobrażam sobie żeby ktoś nazywał się identycznie jak ja. Nie wyobrażam sobie żeby wszyscy nazywali się tak samo. Idziesz ulicą ktoś woła cześć Ania i każda dziewczyna się odwraca. Jesteś w kolejce do lekarza, wychodzi pacjent i proszą kolejnego: Jan Kowalski, wstają wszyscy naraz. I kto ma być pierwszy przyjęty? Jest jeszcze wiele takich sytuacji.

Czy RODO pomoże?

Teraz jak weszła ta ustawa RODO może nie ma to takiego znaczenia, bo i tak nikt nie pyta jak się nazywasz, chyba że dzwonią jacyś naciągacze, ale teraz na całe szczęście można ich łatwo spławić, bo dzwonią nielegalnie. Jak ja się z tego cieszę, moja asertywność i umiejętność mówienia „Nie” nadal mocno kuleje.

Jak nas identyfikować?

Dobrze, że są inne identyfikatory dzięki którym można zidentyfikować daną osobę. Najbardziej popularny jest teraz nr PESEL.

Poza tym myślę, że jednak imię ma coś wspólnego z charakterem, chociaż po części i jak wyglądałby świat kiedy wszyscy byli by tacy sami? Albo wszyscy przeciętni albo mili albo

Nie byłoby tak ciekawie jak teraz. Bo teraz jest ciekawie kiedy możemy poznać inne poglądy, zachowania i jakoś spróbować dopasować się do tego świata. Inność jest fajna. Odmienność jest fajna i cieszę się, że nie nazywam się Anna Nowak. Cieszę się, że mam swoją tożsamość i wszyscy znają mnie jako kogoś, kogo można zidentyfikować.

Jak myślicie czy dobrze byłoby gdyby wszyscy nazywali się tak samo?

 

Zobacz mnie w mediach
Podziel się
FacebookGoogle+EmailTwitter